• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Харчування

Організація харчування

Здорове харчування – здорова дитина


Довіряти поглядам дитини, її інстинктам надзвичайно важливо, особливо стосовно питань здорового харчування.
Здорове дитя в сім’ї, є мабуть, найважливішим для батьків. Але здоров’я дітей – це не товар, який можна купити в аптеці. Здоров’я дитини, в першу чергу, ґрунтується на витримці його батьків і бажанні зрозуміти дитину. Довіряти поглядам дитини, її інстинктам надзвичайно важливо, особливо стосовно питань здорового харчування.
У питаннях здоров’я власного чада батьки в основному повинні розраховувати не на дільничного лікаря-педіатра, а, в першу чергу, на своє власне терпіння. У дитячому віці організм людини ще не повністю адаптувався до життєвих умов довкілля, тому здоров’я дітей більш схильне до впливу несприятливих зовнішніх чинників. Однією з причин благополучного розвитку дитини є здорове харчування . Харчування може допомогти попередити виникнення хвороби або ж навпаки – прискорити її появу. Тому в питаннях харчування дитяти батьки повинні проявити максимум уважності та настороженості.
На що ж варто звернути увагу батькам, щоб харчування дитяти було правильним? По-перше, необхідно пам’ятати про те, що організму, який розвивається, для підтримки процесів росту потрібна достатня кількість енергії. Здорове дитя не сидить на місці і завжди перебуває в русі – весь час активно пізнає світ. Отже, харчування дитини повинне відповідати її енергетичним запитам. Основним джерелом енергії для людини є вуглеводи. Велика кількість вуглеводів міститься в крупах, злаках. Тому каші є для дітей основою здорового харчування.
Існує думка, що лише м’ясні продукти здатні забезпечити дитині повноцінне здорове харчування. Без сумніву, м’ясні продукти незамінні ні у молодому віці, ні в літньому. Проте травна система дитини частенько ще не здатна працювати в повну силу, як у дорослого, а переварювання м’яса – досить енергоємний процес. Тому дітям корисно залишати не менше двох вегетаріанських днів на тиждень, а м’ясні страви вживати не частіше одного разу на день. До того ж, вегетаріанські дні – розвантажувальні. В цей час легше протікають травні процеси, що сприяє відпочинку всього шлунково-кишкового тракту.
Не варто додавати в раціон маляти жирні м’ясні бульйони. А саму м’ясну страву краще давати без гарніру. Поєднання в страві м’яса та картоплі вважається поганим, оскільки така комбінація дуже важка для переварювання дитям. Діти частенько погано їдять гарніри до м’яса. Нерідко можна спостерігати, як вони вибирають м’ясо. Така поведінка не випадкова. Більше прислухайтеся до думки дитини. В такому випадку те, скільки їжі зможе дійсно засвоїтися, важливіше за об’єми на тарілці, що Ви йому приготували.
Зверніть увагу на те, що останнім часом м’ясні напівфабрикати і ковбасні вироби нашої харчової промисловості містять такі компоненти як нітрати і нітрит. Ці речовини є канцерогенами. Тому ці продукти харчування в дитячому меню слід обмежувати. Нітрати так само містяться в овочах, особливо часто отруєння у дітей виникають від тепличних овочів. Але здорове харчування неможливе без рослинної їжі – що робити у такому разі? Для виведення нітратів овочі можна вимочувати в холодній воді протягом 30-40 хвилин. Також можна варити їх дрібно порізаними. У цих випадках близько 50% нітратів переходить у воду. Десята частина нітросполук накопичується в шкірці фруктів і овочів. Тому перед тим як дати дитині фрукти або овочі, необхідно очистити їх від шкірки.
Здорове харчування швидко зростаючого організму немислиме без Са (кальцію). Міцність кісток протягом життя людини прямо залежить від кількості Са, яку вона отримала в дитячому віці. До того ж Са забезпечує процеси згортання крові, м’язового скорочення, у тому числі скорочення серцевого м’яза. Маленькі діти при дефіцті Са можуть захворіти рахітом. Тому здоровою дитина може стати, лише якщо вона з їжею отримує достатню кількість Са. Традиційними джерелами Са є молочні продукти (молоко, сир), тому батьки неодмінно повинні включати їх у раціон своєї дитини.
Слід обмежувати пристрасті дитини до солодкого. Наявність солодких продуктів у раціоні маляти може викликати посилене бродіння їжі в травному тракті і згубно відіб’ється на здоров’ї дитини. Надмірне бродіння може повторно сприяти появі запалення мигдалин, проносів, гастритів та аллергій.

Здоров’я дітей також залежить від режиму харчування. Апетит приходить тоді, коли дитина встигла побігати, награтися. В цей час у травній системі починається підготовка до прийому їжі: активізуються шлункові ферменти, «запускається» моторика кишечника. Вигляд їжі та її запах повинні сприяти появі апетиту. Необхідно приділяти увагу культурі їжі, навколишньому оточенню. Тому в цьому питанні батьки повинні самі подумати, як краще організувати цей процес у кожному конкретному випадку, оскільки здорове харчування дитини вимагає індивідуального підходу.
Не варто заставляти дитину їсти конкретний вид їжі, оскільки якщо її харчові переваги ще не зіпсовані, вона сама відчуває, які продукти їй необхідні. Тому краще буде поцікавитися у неї, що б вона хотіла з’їсти. Навмисний примус дитини приведе до зворотної реакції і може сформувати у неї психологічні бар’єри. Якщо ж вона в якийсь день не має сильного апетиту, то теж не слід панікувати. Значить, цього дня її організм вимагає розвантаження. А надмірне насильницьке годування ніяк не можна вважати здоровим харчуванням, оскільки воно суперечить внутрішнім позивам організму, його природі.
Більше довіряйте дитині. Прагніть спостерігати за її вибором і розуміти, що більше їй потрібно. Природа маляти дуже чутлива і має сильні інстинкти, тому в більшості випадків вона сама зможе знайти дорогу до здорового харчування.
ШАНОВНІ БАТЬКИ!
Раціональне, здорове харчування дитини є важливим щоденним питанням!
В повсякденному харчуванні обов’язково мають бути: білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінеральні речовини, клітковина, вода.
Той, хто дбає про своє здоров’я, має дотримуватись трьох принципів здорового харчування: помірність, різноманітність, збалансованість.
Помірність – щоб калорійність раціону не перевищувала енергетичних витрат організму.
Різноманітність – передбачає споживання продуктів усіх основних груп (хліб і крупи; овочі та фрукти; м’ясо та молочні вироби).
Збалансованість – означає правильне співвідношення цих груп продуктів.
Для того, щоб їжа приносила користь, необхідно знати години харчування, а також правильно розподілити, коли і які продукти вживати. Наприклад, продукти, багаті на білок (м’ясо, рибу, яйця, горох, квасолю), вживають на сніданок та обід, а страви з круп та овочів залишають на вечерю.
Необхідно, щоб їжа була різноманітною. Але є продукти, вживання яких треба обмежити. Це цукор, жир, сіль, борошняні вироби. Від надмірного вживання солодощів люди повнішають, у них псуються зуби, вони частіше хворіють. Надлишок в організмі солі теж може стати причиною захворювань.
Голод – це голос природи, який дає сигнал, що організму потрібна їжа.
Апетит – це звичка, набута людиною протягом життя і проявляється бажанням поїсти внаслідок зміни настрою, певної ситуації, настання становленого часу, впливу виду, смаку, запаху їжі і навіть однієї думки про ту або іншу їжу.
Для дітей перш за все необхідне споживання повноцінного білка. Адже це основний будівельний матеріал для організму. В разі його нестачі виникає гальмування росту. Необхідно пам’ятати, що саме в продуктах тваринного походження білки є повноцінними. Дуже корисним для організму дітей та підлітків є біле м’ясо птахів (грудинка), як джерело легкозасвоюваного повноцінного білка, що практично не містить жиру. Телятина та нежирна свинина відіграє важливу роль у кровотворенні (зокрема, його вживання рекомендують при недокрів’ї як джерело заліза). Джерелом білка є також яйця, риба, молоко, сир, картопля, свіжа капуста, гречана, рисова, вівсяна крупа.
Жири – теж частинка тіла людини. Після травлення їх організм відкладає „про запас” – під шкірою та навколо життєво важливих органів, таких як серце, печінка і нирки. Вони захищають нас від холоду і запобігають пошкодженню внутрішніх органів і кісток. Тому деяка кількість підшкірного жиру дуже необхідна для підтримання здоров’я. Найбільш необхідні для організму жири знаходяться в молоці, вершковому маслі, сметані, кефірі, йогуртах, яєчному жовтку, жирній рибі (оселедець, скумбрія, сардини), нерафінованій олії. Ці жири знижують рівень холестерину в крові, зменшують ризик виникнення серцево-судинних захворювань.
Корисність вуглеводів для організму в тому, що вони сприяють нормалізації процесів травлення, дають відчуття ситості на тривалий час, а деякі швидко втамовують голод (фрукти, мед, цукор). Вуглеводи дуже калорійні. Їх надлишок у раціоні може привести до ожиріння (особливо в дитячому віці).
Здоровий раціон не обходиться без клітковини, оскільки вона допомагає виводити відходи з організму. Вона також надає нашій їжі „об’єму”, підсилює моторику кишечника, нормалізує травлення і допомагає контролювати вагу.
У здоровому харчуванні ніяк не обійтись без води. Вона не вважається поживною речовиною, але виконує життєво необхідні функції: сприяє обміну речовин, виводить токсичні відходи. Організм дитини шкільного віку потребує 1,5 – 2л рідини. Корисно також випивати склянку – півтори джерельної води. За нестачі води в організмі людина відчуває спрагу, з’являється млявість, знижується тиск крові. Якщо без їжі можна прожити більше місяця, то без води – лише кілька днів.
Ключовими компонентами здорового раціону є вітаміни і мінерали. Вони також містяться у їжі і є важливим джерелом протеїну, вуглеводів та жирів. Вітаміни й мінерали легко руйнуються у процесі обробки їжі, тому так важливо щодня їсти хоча б трохи сирих овочів і фруктів.
Найпоширенішими з вітамінів є:
– Вітамін А сприяє росту, потрібний для нормального зору. Його багато у моркві, маслі, сирі, яйцях, печінці, помідорах, зеленій цибулі.
– Вітаміни групи В необхідні для розумової і фізичної праці. Містяться вони у житньому хлібі, вівсяній та гречаній крупах, у горосі, квасолі, жовтку яєць, печінці, м’ясі.
– Вітамін С запобігає застуді, поліпшує кровообіг, сприяє росту, лікує цингу. Багато його в капусті, картоплі, помідорах, цибулі, шипшині, часнику, лимонах, чорній смородині.
– Вітамін D зміцнює кістки, запобігає рахітові. Міститься в молоці, печінці, житньому хлібі, яйцях, риб’ячому жирі.
Організм дитини, особливо в період його формування, дуже чутливий до дефіциту вітамінів. При їх нестачі розвивається гіповітаміноз (погіршення самопочуття, швидка втомлюваність, дратівливість, зниження захисних сил організму). Такі стани частіше спостерігаються взимку та навесні, що пов’язано з особливостями харчування у ці періоди. Адже тоді менше вживається свіжих овочів та фруктів та й вміст вітамінів у цих продуктах є меншим, ніж влітку та восени. Тоді добову потребу у вітамінах слід забезпечити змішаним раціоном харчування. Корисно вживати щоденні вітамінні салати, які доступні кожній сім’ї:
1. Морква, яблуко, солоний огірок, хрін, зелень петрушки.
2. Червоний буряк, морква, майонез.
3. Редька, морква, часник, сметана, сіль, цукор, зелень петрушки.
На формування м’язової, кісткової, нервової тканин у дітей впливають мікроелементи: калій,кальцій,магній, залізо, йод, фосфор, цинк. Тому у харчуванні мають бути : яблука,абрикоси, вишня, виноград, ананаси, квасоля, огірки, капуста, риба, м’ясо, в яких їх найбільше.
Увага! Небезпечні продукти, що заборонені до використання та вживання дітьми у докшільних установах!
Забороняється замовляти, приймати та використовувати у дошкільному навчальному закладі м’ясо та яйця водоплавної птиці,м’ясо, яке не пройшло ветеринарного контролю, м’ясні обрізки,субпродукти (діафрагму, кров, легені, нирки, голови тощо), за виключенням печінки та язика, а також свинину жирну, свинячі баки, річкову та копчену рибу, гриби, соуси, перець, майонез, вироби у фритюрі, у тому числі чіпси, вироби швидкого приготування, газовані напої, квас, натуральну каву, кремові вироби, вершково-рослинні масла та масла з доданням будь-якої іншої
сировини (риби, морепродуктів тощо). В дошкільних навчальних закладах забороняється використовувати продукти, що містять синтетичні барвники, ароматизатори, підсолоджувачі, підсилювачі смаку, консерванти. Сардельки, сосиски, варені ковбаси повинні прийматися не нижче 1 ґатунку. Забороняється приймати продукти
недоброякісні або сумнівної якості із закінченим терміном придатності або на межі його закінчення.

Режим харчування

Їжа перетравлюється у шлунку дитини в середньому на протязі трьох з половиною – чотирьох годин, тому інтервали між прийманням їжі повинні бути приблизно рівні цьому часу. Для дітей трьох-чотирьох років найбільш дотепним є режим з чотириразовим харчуванням: о восьмій ранку – сніданок, о дванадцятій – обід, о п’ятнадцятій тридцять – підвечірок та о дев’ятнадцятій – вечеря. Години годувань повинні бути постійними, відхилення від встановленого часу не бажані та не повинні перевищувати 15-30 хвилин. Важливо перевернути увагу на неприпустимість приймання якої-небудь їжі між годуваннями, особливо солодощів. Ємкість шлунку у дітей змінюється з віком. Якщо у річного малюка вона прирівнює 250-300 г., то у дитини трьох років – 350-400 г., а у чотирирічного – 450-500 г. Тому харчування повинно бути відповідним по величині разового та добового об’єму їжі у залежності від віку дітей. Певна річ, що об’єм їжі залежить також від апетиту дитини. Загальний об’єм їжі на цілий день складає в середньому: для дітей у три роки – 1500 – 1600 г, для дітей у чотири роки – 1700 – 1750 г. Добова кількість розподіляється між окремим прийманням їжі відносно рівними частинами: 350-400 г. та 400-450г відповідно віку дітей, обід дається в оптимальному об’ємі. Зріст, розвиток, рух, обмін речей та усе інше життєво важливі процеси, які потребують постійного додавання енергії. Потреба дитячого організму в енергії складає: у віці трьох років – 1550-1600 ккал, у чотири роки – 1750-1800 ккал на добу. Добова калорійність харчування дитини повинна відповідати цим цифрам та відповідно розподілятися між окремими прийманнями їжі. Для дітей у віці три роки та старше цілеспроможним вважається наступний розподіл : на сніданок – 25% добової калорійності, на обід – 35-40 %, на підвечірок – 10-15%, на вечерю – 25%.

Кiлькiсть переглядiв: 761

Коментарi